Kuchnia koreańska jest z roku na rok coraz bardziej popularna w Europie i powstaje coraz więcej nowych restauracji i kawiarni specjalizujących się w...
Czytaj WięcejKuchnia polska: nasze dania narodowe i ich cechy
Polska to kraj o bogatej i chwalebnej historii oraz wielu ciekawych tradycjach, także gastronomicznych.
Polska kuchnia narodowa rozwinęła się z kuchni różnych regionów kraju, mających swoje własne, charakterystyczne cechy. Na polską kuchnię narodową duży wpływ wywarły praktyki kulinarne kilku narodów jednocześnie: Litwinów, Węgrów, Tatarów, Ormian i Żydów. Kuchnię polską kształtowali także kucharze z Włoch i Francji, którzy przez wieki służyli na dworach polskich królów i arystokratów.
Polskie dania narodowe są apetyczne i różnorodne - należą do nich tradycyjne potrawy z ryb z wybrzeża Bałtyku, ziemniaki i pierogi z regionów wschodnich, zupy na bazie mazowieckiego zakwasu oraz dania z kaczki z Wielkopolski.
Polscy szefowie kuchni wykorzystują w swojej pracy wszelkie dary morza, lasów, pól i rzek. Do dziś pamiętają, jak się robi placki z brukwi, wędzi ser owczy i sos głogowy do dziczyzny comber. Wykorzystuje się ryby, dziczyznę, raki, dzikie jagody i grzyby.
Istnieją pewne charakterystyczne cechy kuchni polskiej, które zbliżają ją do kuchni innych krajów wschodniej Europy. Dotyczy to na przykład stosowania typowych produktów, które dla większości zagranicznych gości wydają się zbyt egzotyczne, a nawet niejadalne. Należy spożywać kiszoną kapustę, marynowane grzyby i ogórki, kwaśne napoje mleczne i zupy mączne.
Tradycyjne polskie dania
Rosół
Lokalna odmiana "zupy na kaca", doskonale przywracająca normalną pracę żołądka i układu trawiennego dzień po obfitym spożyciu napojów alkoholowych.
Zupa Chłodnik
Kolejną najpopularniejszą zupą jest chłodnik. To rodzaj swoistego barszczu, który ma wyraźny buraczany kolor i podawana jest na zimno.
Zupa żurek
"Żurek" jest odpowiedni dla tych, którzy preferują obfite posiłki. Zupa przygotowywana jest z mąki żytniej na zakwasie, białej kiełbasy, przypraw i wędzonki. To danie nie może być podawane bez kwaśnej śmietany!
Zupy grzybowe
Podczas gdy w niektórych krajach pieczarki są preferowane jedynie przez amatorów, w Polsce są one uwielbiane i cenione przez cały naród. Wybór odmian jest przeogromny, a szefowie kuchni mają czym zaskoczyć turystów - pysznymi zupami grzybowymi. Takich zup nie można skosztować w żadnym innym kraju.
Bigos
Co ma zrobić zmęczony podróżnik, wyczerpany historycznymi panoramami polskich miast, który powłóczy nogami? Odpowiedzią jest oczywiście bigos, jedna z głównych atrakcji tutejszej kuchni.
Odwiedzić Polskę i nie spróbować bigosu to tak, jak odwiedzić Czechy i zlekceważyć pieczone kolano z dziczyzny lub zapomnieć o węgierskim gulaszu. Jednym słowem: "przestępstwo gastronomiczne".
Klasyczna staropolska proporcja - 1,5 kg świeżej i kiszonej kapusty na 1 kg wszelkiego rodzaju mięsa i kiełbas. Kilka kufli dobrego polskiego piwa w przytulnej kawiarni i wędrówka znów wyda się ciekawym i kształcącym doświadczeniem, a nie ciężką pracą fizyczną.
Wódka
Absolutnym liderem alkoholu w Polsce jest wódka. Każdy sklep oferuje wszystkie rodzaje mocnych napojów. Co więcej, napoje spirytusowe są nawet produkowane w domu, przez co dużo Polaków cierpi na alkoholizm. jest Najbardziej znanym likierem jest Żubrówka. Jest on nasączony łodygami trawy żubrowej, którą żywią się żubry.
Piwo jest tradycyjnym polskim napojem o niskiej zawartości alkoholu. W kraju działa kilka browarów, które słyną z wielowiekowej tradycji i wysokiej jakości piwa (Żywiec, Elbląg, Warka). W zimnych porach roku miejscowi piją grzane piwo lub wino z dodatkiem miodu i aromatycznych przypraw.
Sandacz po polsku
Jedno z najpopularniejszych dań - doskonałe gastronomiczne połączenie trzech naturalnych darów hojnej polskiej ziemi.
Najdelikatniejszy sandacz z jeziora smażony w cienkim cieście francuskim z pikantnym sosem z duszonych kurek i przegrzebków rakowych - tak przygotowuje się to najlepsze polskie danie w najlepszych warszawskich restauracjach.
Cechy wyróżniające kuchnię polską
Mimo podobieństw z sąsiednimi krajami słowiańskimi, kuchnia polska ma pewne cechy szczególne. Polacy uwielbiają kwaśną śmietanę, która jest używana do sosów, deserów i wypieków. W Polsce kwaśna śmietana zastępuje tradycyjny bałkański jogurt, którym polewa się sałatki.
Szczególne zamiłowanie do zup i bulionów przejawia się w ich różnorodności. Zupy polskie mogą być na ciepło lub na zimno, z dodatkiem kaszy, grzybów, kapusty, szczawiu, pokrzywy. Zupy białe bazują na kapuście kiszonej, a czerwone na burakach.
Sprawdź też: 10 najbardziej niezwykłych zup na świecie
Jedną z głównych osobliwości kuchni polskiej jest powszechne stosowanie majeranku. Ta przyprawa jest popularna jak pieprz czarny. Używa się go do pierwszych i drugich dań oraz sosów.
Polacy preferują mleko krowie, choć w rejonach górskich używają mleka owczego. Preferowanym olejem roślinnym w Polsce jest olej rzepakowy.
W Polsce spożywa się duże ilości mięsa, które jest przygotowywane na różne sposoby:
- smażenie;
- duszenie;
- pieczenie;
- grillowanie;
Komentarze (0)